Deviant Login Shop  Join deviantART for FREE Take the Tour
×Details

Submitted on
June 25
File Size
2.3 MB
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
642 (2 today)
Favourites
74 (who?)
Comments
125
Downloads
13

License

Creative Commons License
Some rights reserved. This work is licensed under a
Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 License.
×
Dragonera Project - page 0 by DanGref Dragonera Project - page 0 by DanGref

It appears you don't have PDF support in this web browser. Download PDF

Finally!

The first page of Dragonera Project! Its description is unneeded cause this page (Nr. 0) describe it self and all project.

Reference page:
[PL] - to tutaj!
[ENG] - it's here!

====================

Next page:
[PL] - ...sierpień/wrzesień 2014
[ENG] - ...August/September 2014
Add a Comment:
 
:iconpegasipaint:
PegasiPaint Featured By Owner 5 days ago  Hobbyist Digital Artist
A question: how did you do that with the skeleton? because I like to creat a skeleton to this species: deviant-art-angles.deviantart.…

How did you do that with the idear of the skeleton?
Reply
:icondangref:
DanGref Featured By Owner 4 days ago  Hobbyist Traditional Artist
When I work with some anatomical drawings I always make use of anatomical drawings of some real animals: mostly crocodiles and saurischian dinosaurs. At firs I try to find how each part of skeleton work; legs, paws, and of course, the most difficult element of dragon's anatomy, a double shoulder. Then I looking for some examples from real animals anatomy, similar to dragon's - paws from dog, head from crocodile, pelvis from some theropoda dinosaur, just like some elements of chest and shoulder structures. Of course I change them to fitt them to my dragon anatomy but if you look carefuly you will see that the baby Night Fury skull looks very similar to crocodile's skull. And I still remember that on this bones will be some muscles, joints have to be correctly movable and inside skeleton must be enough place for internal organs. So, it's very dificult thing to draw a good dragon's skeletom; I'm still working on first, realistic, Night Fury's skeleton scheme and it will take a few months to finish it. It's a great challenge; as for you as for me. Inskarlarians dragons are really beautiful creatures; it is a wonderful idea to "create" their's skeleton. I hope you will make it as beautiful as your other arts about dragons. If I can help you in this, just ask! I hope that I have already helped you somehow.
Reply
:iconpantherflint:
PantherFlint Featured By Owner Jul 9, 2014  Hobbyist General Artist
Outstanding! It's about time someone is doing something like this! I'd love to help in any way I could, and I seriously mean that. I have an OC (night fury, female) with a scientific description already set up for it, and I really love science, so I could help you with that! Not to mention I love doing anatomical drawings like you mentioned above. Please, let me help you with this, I wanna do it so bad! 

Just let me know what you need, and I'll try my best to do it.
Reply
:icondangref:
DanGref Featured By Owner Jul 11, 2014  Hobbyist Traditional Artist
I'm so glad that you like my project. And I want to thank you for all kinds of help. being honest, I need some help - I'm looking for information about dragons from all world; classic myths, books about dragons, dragons form comics and movies, not only form HTTYD universe. I see that you are from USA so you can look for some info about dragons in native Americans myths and of course from present fiction. Could you? I would be very thankful for this help, cause at 4th page I want to show a full, complete dragons species Cladistic and Linnaean classification. And I have seen your drawings. They are quite good... especially hero drawings, Spider-man and Arrow. Hmm. You know: lets try to surprise me and tries to make some classic NF drawing which will "persuade" me that you have to be a contributor of Dragonera project. You have talent so I'm sure that it's an only a formality. Don't hurry. i'm patient - and next Dragonera page will be set in September, so...

Once more, I want to thank you for your help.
Reply
:iconpantherflint:
PantherFlint Featured By Owner Jul 12, 2014  Hobbyist General Artist
Awesome! Thanks! You came to the right guy, I just happen to love history and legends! The Piasa, a giant bird-like dragon, was said to feed off of the peoples of many tribes. It was harmless once upon a time, but became accustomed to the taste of human blood after feeding on the corpses left by war with the white man. No one could run away from it, no arrow could find its heart. One day, Cheif Ouatoga of the Cahokia tribe declared war on the bird after his tribe was raided. He took the best of his braves and traveled by night to the cave of the Piasa, and stationed his men outside the mouth. Chief Ouatoga, torch in his hand, entered the cave and aroused the monster. Angering Piasa with his fire, Ouatoga ran, luring the beast out of the cave, and as the creature pounced on him, the cheif's warriors killed the dragon with poisoned arrows. From then on, the Piasa bird symbol marked the territory of the Cahokia tribe, and few men dared to violate it...

Of course, origins of this legend are still being debated, but it's pretty cool, right?

Today I'll get to work on that sketch, and I won't let you down! :D
Reply
:icondangref:
DanGref Featured By Owner Jul 14, 2014  Hobbyist Traditional Artist
Thank you very much! This is exactly what I want to! La la la la It would be awesome if you will look for such a stories, not only from native American myths but also from present folklore - like Thunder Bird or Moth-man, which in fact "could" be a some kind of dragons ( ;P let's say...). Piasa is a great example of probably dragon-creature. using your description I have found a lot of texts about it! Believe me: you have helped me a lot. Thank you one more time!

I have seen the firs of your sketches; it's very interesting and promising... I will wait for next one. Don't hurry; quality before quantity.
Reply
:iconhienkaaaaaaa:
Hienkaaaaaaa Featured By Owner Jul 5, 2014  Hobbyist Filmographer
Jesteś prawdziwym geniuszem po prostu o:
Nie mogę się doczekać następnych stron, na pewno żadnej nie przeoczę bo zapowiada się coś niesamowitego o:
Podziwiam za chęci do tworzenia ale przede wszystkim do gromadzenia informacji i opisywania tego wszystkiego. Mam nadzieję, że wytrwasz do samego końca z tym projektem :dummy:
Ciekawi mnie jak będą wyglądać poszczególne opisy smoków, będziesz mieścił tekst w kilku stronach a potem będziesz przechodził do następnego smoka czy podzielisz to jakoś na rozdziały? (mam na myśli; jeden rozdział równa się jeden albo kilka smoków)
Po za tym ile stron planujesz tak mniej więcej zrobić? Pytam na razie tylko o to ale uwierz jak tylko zobaczyłam tą stronę od razu setki pytań mi przez myśli przeleciały.
Powodzenia z tym życzę :D
Reply
:icondangref:
DanGref Featured By Owner Jul 8, 2014  Hobbyist Traditional Artist
Oj tam... oj tam...
Jakby co, kolejna stron po wakacjach. Mam nadzieję, że nie braknie mi cierpliwości, bo tej tutaj potrzeba będzie najwięcej. Ciężko jest coś takiego ogarnąć w pojedynkę - to największy problem. Ilustracje, teksty, przekopywanie internetu... A człowiek nie tylko to ma na głowie, więc robota ślimaczy się straszliwie. Mnie jednak się nie spieszy; cierpliwość palcem dół wykopie. Co do wyglądy projektu to jest od dwudzielny, jak juz wspomniałem; na przemian będę publikował strony o tematyce ogólno dragonologiczej oraz strony o tematyce związanej szczegółowo z Nocnymi Furiami. Ogólnodragonologiczne raczej nie będą roztrząsać każdego gatunku smoka z osobna; to by było szaleństwo - w życiu bym się nie wyrobił; w samym uniwersum HTTYD są 34 opisane gatunki a łącznie jest ich około 50! Myslę o tematach w stylu: podstawowe wiadomości o smokach, ich klasyfikacja, ewolucja, zachowanie, smoki a historia ludzi, smoki w sztuce. Takie bardziej ogólne tematy. Z Nocnymi furiami to będzie nieco inaczej; strona o szkielecie, o mięsniach, o kolejnych układach organizmu. mam nadzieję stworzyć coś na kaształt "Projektu NOVA" autorstwa :iconcaptaincuttelfish: ale bardziej profesjonalnie i na serio. Dla tego mi nie spieszno z kolejnymi stronami; to takie hobby na lata ;P toteż stron może byc około 40 łącznie; na Furie pójdzie z 2/3 objętości. tak to mniej więcej mi się marzy - co z tego wyniknie, się zobaczy. Boje się, że rwie się z motyka na słońce bo w pojedynkę to taka tytaniczna praca może przytłoczyć a wątpię bym mógł współtworzyć Dragonerę z kimś jeszcze; czy ktokolwiek by to ogarnął i pociągnął tak jak ja? Któż jest równie szalony? Chyba nikt. A poza tym nie mam co zaoferować w zamian za taka pomoc. Więc będę sobie skrobał Dragonerkę niespiesznie i miał nadzieję, że skończę nim jej fani się zestarzeją i wyrosną z bajek o smokach ;P
Reply
:iconhienkaaaaaaa:
Hienkaaaaaaa Featured By Owner Jul 12, 2014  Hobbyist Filmographer
Nawet jeśli ludzie wyrosną, zawsze znajdą się nowi którzy będą Ci wiernie towarzyszyć. Chociaż.... nie twierdzisz chyba, że z takich rzeczy można tak po prostu wyrosnąć? Wiadomo, że zależy od osoby ale tu na deviantcie raczej nie spodziewam się, że wiele porzuci taki temat :D
Zresztą HTTYD robili dorośli, nie mają się czego wstydzić :dummy:
Fajnie będzie tak liczyć lata i Twoje strony pojawiające się na deviancie xD

Spodziewałam się w zasadzie takiego ogólniejszego opisu ale musiałam zapytać. To za co się zabierasz i tak wydaje się niemalże nie do wykonania w pojedynkę (a przynajmniej z mojej perspektywy, ale ja to mam słomiany zapał po prostu). Może znajdziesz kogoś do obróbki tekstu albo chociaż poszukiwania informacji? Zawsze to jakaś pomoc. Na przykład ustaliłbyś informacje które trzebaby Ci podesłać i gotowe. Całkiem możliwe, że łatwiej mi powiedzieć niż Tobie zrobić ale takie wspólne zbieranie tekstów... kto wie.

Ah, jeszcze jedno szalone pytanko. Wiem, że to raczej bardzo odległy temat; ale kiedy już byś skończył, planowałbyś jakoś to sprzedać?
Reply
:iconstrecno:
Strecno Featured By Owner Jul 1, 2014  Hobbyist Traditional Artist

Wow! This is an amazing project! I’m sure your effort and obsession (in a positive sense! – I’m obsessed of dragons/ and one special dragon, too) will pan out! Excellent work. :) keep it up!

Reply
Add a Comment: